LANGUAGE: PL UK DE
Kancelaria Adwokacka

Dobry adwokat – jak go znaleźć?

Podjęcie decyzji o wyborze konkretnego adwokata, któremu zlecimy poprowadzenie naszej sprawy, nie jest łatwym zadaniem. W dzisiejszych czasach praktycznie w każdym mieście mieści się przynajmniej kilka kancelarii prawniczych. Wiele z nich się reklamuje, zachwalając swoją skuteczność. Kiedy stajemy w obliczu konieczności skorzystania z pomocy prawnej, najczęściej w popłochu zaczynamy szukać dobrego prawnika, posiłkując się opiniami zamieszonymi w Internecie. Mamy jednak świadomość, że opinie te wcale nie muszą pochodzić od zadowolonych klientów, a mogą stanowić efekt działań marketingowych.

Jak w takim razie znaleźć profesjonalnego i kompetentnego adwokata? Czym powinien się charakteryzować dobry adwokat?

  1. Kancelaria prawnicza, kancelarii prawniczej nierówna.

W chwili obecnej na rynku istnieje wiele kancelarii prawniczych, które prowadzone są przez osoby, które w ogóle nie są prawnikami, ani tym bardziej adwokatami, czy radcami prawnymi. Niestety dość powszechnie przyjmuje się, że „prawnik” to synonim „adwokata”, czy „radcy prawnego”. Wskazać trzeba, że prawnikiem jest osoba, która skończyła studia prawnicze. Natomiast aby móc mianować się tytułem mecenasa – a więc być adwokatem albo radcą prawną – trzeba mieć skończoną aplikację. Co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że osoba nie będąca adwokatem, czy radcą prawnym, nie może reprezentować nas w sądzie, jako profesjonalny pełnomocnik procesowy. Ponadto nietrudno się domyślić, że osoba taka uboższa jest o wiedzę i doświadczenie, którą zdobywa się podczas trwania aplikacji prawniczej oraz reprezentując klientów w sądzie. Chcąc więc powierzyć sprawę dobremu prawnikowi, należy sprawdzić, czy posiada on tytuł mecenasa, z czym wiąże się bycie profesjonalnym adwokatem.

  • Adwokat z polecenia?

Najczęściej pierwszym odruchem podczas szukania adwokata do prowadzenia naszej sprawy, jest kierowanie się rekomendacjami rodziny i znajomych. Z pewnością korzystanie z usług adwokata z polecenia jest wskazane, pod warunkiem jednak, że zajmuje się on sprawami, z którą chcemy do niego przyjść. Prawo bowiem – podobnie jak medycyna – składa się z wielu dziedzin. W związku z czym, nie ma adwokatów, którzy znaliby się na każdej dziedzinie prawa w takim samym stopniu. Chcąc powierzyć naszą sprawę profesjonaliście, powinniśmy szukać adwokata specjalizującego się w danej dziedzinie prawa. Nosząc się z zamiarem rozwodu, winniśmy więc poszukać adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych, a chcąc przeprowadzić w sądzie dział spadku – adwokata zajmującego się sprawami spadkowymi. Nie ma bowiem adwokatów znających się na wszystkim.

  • Czy adwokat powinien być tani?

W Polsce panuje powszechne przekonanie, że za wiedzę nie trzeba płacić. Nagminne są bowiem sytuację, w których dana osoba nie ma problemu zapłacić za usługę fryzjera, czy hydraulika. Kiedy jednak musi zapłacić prawnikowi za jego usługę, czuje wewnętrzy opór, gdyż w jej przekonaniu nie dostaje niczego materialnego w zamian.

Jest to oczywiście błędne przekonanie, gdyż klient korzystając z pomocy prawnika, płaci za jego wiedzę, doświadczenie, lata nauki oraz zyskuje wymierne korzyści. Poza tym w dzisiejszych czasach straciły na aktualności przekonania, co do wysokich cen usług prawniczych. Biorąc pod uwagę rosnącą ilość kancelarii prawnych, stawki za usługi prawne kształtują się obecnie na rozsądnym poziomie. Mówi się, że za ceną idzie jakość. Zasada ta oczywiście ma również zastosowanie przy wyborze prawnika. Klient musi sobie bowiem zdawać sprawy, że poświęcenie danej sprawie odpowiedniej ilości czasu, zaangażowanie i doświadczenie prawnika kosztuje. Dlatego też jeżeli zależy nam na fachowym, a nie „masowym” poprowadzeniu naszej sprawy, powinniśmy wystrzegać się podejrzanie niskich stawek.

http://www.adwokat-korzeniewska.pl/prawnik-a-adwokat/

  • Adwokat powinien być kompetentny.

Trzeba mieć świadomość tego, że dobry prawnik nie musi znać na pamięć wszystkich przepisów oraz od razu znać odpowiedzi na wszystkie pytania. Czasem bowiem sprawa jest na tyle skomplikowana, bądź nietypowa, że wymaga poświęcenia jej większej ilości czasu. Niejednokrotnie występuje bowiem potrzeba przeanalizowania komentarzy prawnych i orzecznictwa sądowego. Zasygnalizowanie tej potrzeby przez prawnika świadczy tylko i wyłącznie o jego odpowiedzialnym podejściu do klienta i dużym zaangażowaniu. Oczywiście kompetentny adwokat powinien być wykształcony ale i zarazem doświadczony. Żadna bowiem najlepsza uczelnia nie zastąpi doświadczenia, które zdobywa się wraz z każdą kolejną poprowadzoną sprawą. Niestety doświadczenie nie zawsze idzie z zaangażowaniem i bieżącym śledzeniem zmian w prawie. Dlatego też wiek, czy doświadczenie prawnika nie zawsze gwarantuje usługę na poziomie, który byłby dla nas satysfakcjonujący.

  • Czy adwokat powinien być skuteczny?

Klienci przy wyborze prawnika, często pytają, czy jest skuteczny, ile spraw już wygrał, bądź też oczekują zapewniania, że wygra powierzoną mu sprawę. Podkreślić należy, że prawnik nigdy nie powinien zapewniać klienta o wygranej. Biorąc pod uwagę ilość czynników, które w praktyce wpływają na wynik sprawy – w tym wiele czynników niezależnych od adwokata (ilość i jakość dowodów, zachowanie procesowe przeciwnika procesowego, skład sądu orzekającego itp.) – zapewnianie o wygranej jest po prostu nieuczciwe. Prawnik powinien rzetelnie przeanalizować sprawę poprzez zadanie klientowi szeregu istotnych dla sprawy pytań. Skuteczny adwokat powinien ocenić szanse procesowe, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawne, okoliczności sprawy, dowody i swoje doświadczenie zawodowe. Skuteczny prawnik powinien także zwrócić klientowi uwagę, na wszystkie zagrożenia związane ze sprawą. Wygrania sprawy nie powinien jednak obiecywać. Składanie przez prawnika obietnic bez pokrycia świadczy o braku profesjonalizmu, bądź też chęci pozyskania kolejnego klienta. Prawnik może obiecać, że poprowadzi sprawę według swojej najlepszej wiedzy i praktyki oraz w pełni zaangażuje się w reprezentowanie klienta. Są to bowiem okoliczności w pełni od niego zależne i mające oczywiście ogromny, a często decydujący wpływ na wynik sprawy.

  • Jakie cechy powinien mieć jeszcze dobry sprawdzony adwokat?

Powinien on przede wszystkim szanować swoich klientów. Oczywiście polecany adwokat prowadzi wiele spraw i ciągle zlecane są mu nowe sprawy.Ważne jednak aby ilość nie wpływała na jakość. Profesjonalny adwokat każdego klienta traktuje bowiem indywidulanie i z szacunkiem. Adwokat winien umieć słuchać oraz wytłumaczyć klientowi kluczowe zagadnienia istotne dla sprawy w sposób dla niego zrozumiały. Dobry prawnik powinien ponadto cechować się empatią. Empatia pozwala bowiem wczuć się w położenie klienta i sprawia, że adwokat jest w stanie lepiej go reprezentować. Dobry mecenas powinien także potrafić wzbudzić nasze zaufanie. Jest to bowiem niezbędne w dalszej współpracy, której jakość wpływa w dużym stopniu na wynik sprawy. Oczywiście adwokat musi być dyskretny i lojalny, do czego zobowiązują go zasady etyki i tajemnica adwokacka. Profesjonalny adwokat powinien być ponadto niezależny, terminowy i obowiązkowy.

Dobry prawnik powinien mieć także dobrze rozwinięte kompetencje interpersonalne, w tym odznaczać się łatwością nawiązywania kontaktów. Umiejętności te bowiem przydają się nie tylko w rozmowie z klientami, ale również na sali sądowej, czy w kontaktach z pracownikami sądów, przeciwnikami procesowymi, czy podczas kontaktu z przedstawicielami i pracownikami innych instytucji. Wbrew pozorom bowiem aby być stanowczym, nieugiętym i konsekwentnym, nie trzeba być „głośnym”. Kulturą, spokojem i uśmiechem można niejednokrotnie „rozbroić” przeciwnika i wyprowadzić go z równowagi. Czasami trzeba oczywiście „tupnąć nogą” i „podnieść głos”, nie powinno być to jednak regułą. Sztuką jest bowiem wiedzieć, kiedy należy to zrobić. Zadaniem adwokata jest bowiem studzenie emocji, a nie zaognianie konfliktów.

Dobry adwokat powinien być przede wszystkim praktyczny, co oznacza tyle, że wszystkie jego działania powinny być ukierunkowane na cel, jakim jest doprowadzenie do korzystnego dla klienta rozwiązania jego sprawy – bez generowania zbędnych kosztów nie tylko finansowych ale i emocjonalnych.