Dostałeś pocztą książkę z księgarni wysyłkowej, której nie zamawiałeś. Do książki dołączoną była informacja o jej cenie oraz adnotacja, że jeżeli nie odeślesz jej w ciągu dwóch tygodni, to wówczas uważa się umowę sprzedaży za zawartą. Co w przypadku kiedy nie odesłałeś książki w podanym terminie? Czy musisz za nią zapłacić? Czy księgarnia może zasadnie dochodzić od Ciebie zapłaty jeżeli nie zapłacisz za przesłany towar?
Do zawarcia umowy cywilnoprawnej dochodzi w przypadku złożenia przez strony zgodnych oświadczeń woli. Istotne przy tym jest, że do złożenia oświadczeń woli nie jest konieczne jednoczesne złożenia oświadczeni woli, czy też złożenie go w obecności drugiej strony. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego umowa może bowiem zostać zawarta także w trybie ofertowym. Zawarcie umowy w tym trybie wymaga złożenia oferty oraz jej przyjęcia przez drugą stronę.
W podanym wyżej przykładzie złożenie oferty przez księgarnię jest niewątpliwe. Zastanowić się jednak należy, czy reakcja drugiej strony, to jest milczenie/bezczynność może zostać potraktowane, jako przyjęcie tej oferty zgodnie z sankcją narzuconą przez księgarnię. Zgodnie z przepisem art. 60 k.c. oświadczenie woli może być wyrażone przez każde zachowanie się danej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Co do zasady jednak, jeżeli strony zgodnie inaczej nie postanowiły, milczenie nie mieści się w katalogu zachowań określonych w art. 60 k.c. Arbitralne narzucanie indywidualnych reguł znaczeniowych przez jedną stronę, jest bowiem niedopuszczalne w świetle ogólnych zasad prawa cywilnego (brak konsensusu – zgody). Jedna ze stron umowy nie może więc narzucać drugiej „milczącego” przyjęcia oferty, jeżeli druga strony nie zgodziła się na takie rozwiązanie.
Podsumowując, w przedmiotowym przypadku umowa sprzedaży nie została zawarta, a więc księgarnia nie może żądać zapłaty za przesłaną książkę.