Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji jest kluczowe w procesie o podział majątku. Oto kilka dokumentów, które mogą okazać się niezbędne w procesie dzielenia majątku:
- Akt małżeństwa wraz z umową notarialną rozdzielności majątkowej bądź z prawomocnym odpisem wyroku o ustanowieniu rozdzielności majątkowe.
- Po rozwodzie: prawomocny odpis wyroku rozwodowego.
- Akty własności dotyczące posiadanych nieruchomości. Warto również przygotować sobie wycenę tych nieruchomości. Można skorzystać z usług firm, które się tym profesjonalnie zajmują
- Dowody rejestracyjne i umowy kupna-sprzedaży dla samochodów lub innych pojazdów.
- Wyciągi bankowe dokładnie pokazujące stan kont i inwestycji na dzień rozdzielności majątkowej.
- Dokumenty dotyczące zobowiązań finansowych, takie jak pożyczki, kredyty etc.
- Dokumenty dotyczące polis ubezpieczeniowych, planów emerytalnych i innych aktywów finansowych, które są w naszym posiadaniu.
- Dowody na wartość innych posiadanych przedmiotów, takich jak biżuteria, dzieła sztuki lub inne wartościowe przedmioty.
- Umowy darowizny i prawomocny odpis postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku bądź poświadczenie dziedziczenia – w celu wykazania majątku osobistego.
- Dokumenty potwierdzające wartość przedsiębiorstwa, jeśli jest ono częścią majątku. Można powołać opinie biegłego w wycenach przedsiębiorstw.
Adwokat – czym się zajmuje podczas procesu o podział majątku
Warto również pamiętać, że każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Dzielenie majątku może dotyczyć różnych rzeczy, więc i dokumenty mogą się różnić. Dlatego powyższa lista nie jest wyczerpująca i na pewno trzeba ją uzupełnić o dokumenty potrzebne w konkretnej sprawie. W razie wątpliwości zawsze zaleca się skonsultowanie się z adwokatem.
Adwokat Marzena Korzeniewska-Gajewska
Podział majątku przed rozwodem