Podobieństwa między rozwodem, a separacją
- Zarówno w przypadku separacji, jak i rozwodu wyróżniamy przesłanki pozytywne zaistnienie których pozwala na uwzględnienie żądania, jak też przesłanki negatywne wykluczające orzeczenie rozwodu/separacji. Pozytywnym warunkiem zarówno rozwodu, jak i separacji jest istnienie zupełnego rozkładu pożycia. Negatywna przesłanka separacji/rozwodu zachodzi w przypadku kiedy wskutek orzeczenia ich miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów ich orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
- Podobieństwa w zakresie orzeczenia o winie rozkładu:
- w przypadku separacji, tak jak i w przypadku rozwodu, sąd orzeka o tym, które z małżonków zawiniło w rozpadzie małżeństwa (chyba, że małżonkowie zgodnie oświadczą odmienną wolę),
- zaniechanie orzekania o winie wywołuje taki sam skutek, a mianowicie przyjmuje się, że żadne z małżonków nie ponosi winy rozkładu pożycia.
- skutki ustalenia winy w przypadku orzeczenia separacji są identyczne, jak w przypadku sprawy rozwodowej (wpływ na orzeczenie obowiązku alimentacyjnego – 60 § 1 i 2 KRO).
- W orzeczeniu o separacji sąd rozstrzyga z urzędu o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem, o kontaktach rodziców z dzieckiem, o wysokości, w jakiej każde z małżonków jest zobowiązane do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka, o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania, a także na wniosek obojga małżonków lub jednego z nich rozstrzyga o żądaniach dodatkowych, określonych w 58 § 2 i 3 KRO. Orzeczenie następuje na tych samych podstawach jak w rozwodzie, przy czym należy podkreślić, że zarówno w separacji, jak w rozwodzie sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.
- W związku z tym, że proces o separację toczy się według tych samych zasad, co proces o rozwód, nie ma przeszkód, aby w jednym procesie małżonkowie domagali się zarówno rozwodu, jak i separacji. Wskazać przy tym trzeba, że w przypadku kiedy jeden z małżonków domaga się orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. W przypadku jednak kiedy rozwód nie jest dopuszczalny, a żądanie separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację (nie zamyka to oczywiście małżonkom drogi do późniejszego domagania się rozwodu na skutek zmiany okoliczności, które zaistniały po orzeczeniu separacji).
- Zasadą jest, że o ile ustawa nie stanowi inaczej, separacja powoduje te same skutki co rozwiązanie małżeństwa przez rozwód. Więcej informacji o skutkach separacji znajdziecie Państwo w osobnym artykule.
- Podstawową różnicą między rozwodem, a separacją jest to, że separacja pomimo, iż uchyla wspólnotę małżeńską, nie powoduje jednak ustania małżeństwa, co uniemożliwia zawarcie nowego związku.
- Ponadto rozwód znosi definitywnie wszelką wspólność małżeńską. W przypadku separacji natomiast możliwe jest jej zniesienie (i jej skutków) w drodze postępowania nieprocesowego i powrót małżonków do wspólnego pożycia.
- Różnice też istnieją w zakresie przesłanek separacji i rozwodu. Po pierwsze aby orzec separację nie jest konieczne aby rozkład pożycia pomiędzy małżonkami był trwały. Wystarczającą podstawą – o ile nie zachodzą przesłanki negatywne orzeczenia separacji – jest to aby rozkład ten był zupełny. Po drugie żądanie separacji przez małżonka wyłącznie winnego zupełnego rozkładu pożycia nie stanowi przeszkody w orzeczeniu separacji, jak to ma miejsce w przypadku orzekania o rozwodzie.
Przesłanki orzeczenia separacji
Rozwód tychy